Principal- Miss Nicola Hood

Academy Transformation Trust Chief Executive Officer: Debbie Clinton. Read full profile here.

Trust Staff-   https://www.academytransformationtrust.co.uk/about-us/our-team/

Board of Trustees- https://www.academytransformationtrust.co.uk/about-us/board-members/

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Mr James Oxley – Vice Principal
Mr Richard Goodenough – Vice Principal (acting)
Mrs Katie Sanders-Pope – Director of Sixth Form
Mr Dave Barrett – Attendance Leader
Mr Mark Blenkin – Assistant Principal (Behaviour)
Mrs Carolyn Kerr – Assistant Principal (Achievement)
Miss Lynne McSloy -Safeguarding Leader / PREVENT Lead
Mr Chris Leach – Office Manager

DESIGN & TECHNOLOGY

Mr Matthew Daniels – Faculty Leader
Mrs Susanne Peacock – Assistant Faculty Leader DT
Mrs Catherine Daniels

ART

Miss Natalie Moles-Smith

ENGLISH

Ms Christina Percy – Acting Faculty Leader

Mr Anthony Fahy – Sixth Form Media
Mr Stephen Harvey

Mrs Lucinda Johnson
Mrs Emma Kireia
Miss Jessica Lourens
Miss Louise Medcalf
Mr Joe Mottershead
Miss Kimberly Robson

Miss Lucy Roe

HUMANITIES

HISTORY

Mrs Nicola Powling – Faculty Leader (Humanities)
Mrs Hannah Betts – Assistant Faculty Leader
Miss Racheal Harris

Miss Nicola Hood

Mr Ed Lowis

GEOGRAPHY

Mrs Kathryn Earll – Subject Leader
Mrs Bryony Billson

Miss Isabella Darling

SOCIAL SCIENCES

Mr Andy Smith – Subject Leader
Mrs Amanda Briggs-Hunter

Mrs Katie Sanders-Pope

Mrs Sarah Steele

MATHEMATICS

Mr Freddie Hughes – Faculty Leader
Miss Helen Robinson – Assistant Faculty Leader
Mrs Jill Smith – Sixth Form Lead
Mr Dave Barrett
Mr Peter Birch
Mr Dave Coombs
Mrs Carolyn Kerr
Miss Jenny Kortus
Mrs Diane Mantle
Mrs Bridget Roddy
Mr Rob Fenton – Maths Intervention Tutor

MODERN FOREIGN LANGUAGES

TBC – Faculty Leader
Ms Laura Bay – ATT Lead Practioner MFL

Miss Ana Cambon
Mrs Gaelle Kemp
Ms Julie Provost
Miss Emma Reason
Miss Yolanda Szuszman

MUSIC AND DRAMA

MUSIC

Mrs Jane Sayer – Subject Leader
Mrs Susan Wright

DRAMA

Miss Rebecca Finbow – Subject Leader

BUSINESS STUDIES, HEALTH AND SOCIAL AND COMPUTING

COMPUTING

Mrs Lorna Willingham – Faculty Leader
Mr Martin Sexton – Assistant Faculty Leader and Subject Lead Computing

Mr Jonathan Kelly

BUSINESS STUDIES and HEALTH & SOCIAL CARE

Ms Marion Christoforou
Ms Carol Cooper
Mrs Lorna Willingham
Mrs Gillian Wilmshurst

Miss Annette Fisher

 

PHYSICAL EDUCATION

Miss Bethany Muttock – Faculty Leader
TBC– Assistant Faculty Leader
Mr Aaron Burt
Miss Annette Fisher
Mr Richard Goodenough
Miss Sarah McGahan
Miss Abbie Morley
Mr Joseph Uttridge

Mr Ashley Waterson

Miss Molly Wilson

SCIENCE

Mrs Rachael Ackland – Faculty Leader
Mrs Amanda Briggs Hunter – Assistant Faculty Leader and Subject Lead: Biology
Miss Victoria Southward – Subject Leader : Physics
Mrs Jenna Wetton – Sixth Form Sciences

Mr Karl Chubb
Mr Garth Collier

Mr M Croxford
Miss Lisa Hill
Mrs Amy Holden
Mr John Manlow
Mr James Oxley

Miss Billie Sutterby

SKL

Mr Richard Goodenough

Miss Annette Fisher

Mr Taylor Simpson

EAL

Mrs K Britton

STUDENT SUPPORT STAFF

LEARNING SUPPORT

Miss Rebecca Woods – Faculty Leader: Learning Support SENCO
Mrs H McMullan – Assistant SENCO
Mrs K Goff – Senior TA/Administrator
Mrs K Britton – HLTA English/EAL Co-ordinator
Mrs M Bowers
Mrs H Carroll
Mrs C Carter
Mrs S Carter
Mrs K Finnis
Miss K Grant
Mrs J Lau
Mrs F Miranda
Mr D Stansbury – Apprentice Teaching Assistant
Mrs H Willis

Mrs S Williams

PASTORAL SUPPORT

Miss N Taylor – Community Support Worker
Mrs S Williams – Learning Support Tutor
Dr B Mosely – Lead Clinical Psychologist
Dr A Woods – Clinical Psychologist

HOUSE SYSTEM

Miss Sarah McGahan– House Leader  – Austen

Mrs Susan Wright – Assistant House Leader – Austen
Mr Craig Hunter – Student Support Officer – Austen
Mr Peter Birch – House Leader – Brunel

Mrs Kathryn Earll – Assistant House Leader – Brunel
Mrs Carol Bugg – Student Support Officer – Brunel
Miss Rebecca Finbow – House Leader – Cavell

Mr Aaron Burt – Assistant House Leader – Cavell
Mrs Jane Seaney – Student Support Officer – Cavell

Mr Stephen Harvey – House Leader – Newton

Miss Racheal Harris – Assistant House Leader – Newton
Mrs Sam Donaldson – Student Support Officer – Newton
Mrs Susan Wright – House Champion
Miss C Freeman – Pastoral Administrator

ASSOCIATE STAFF

Mr C Leach – Office Manager
Ms C Bailey – Exams Officer
Mrs K Carrington – Electronic Data Processing
Miss C Clarke – Secretary (Bury Road)

Mrs K Cressell – Reprographics Assistant

Ms K Croft – Senior Receptionist (Bury Road)
Mrs N Ellis – Receptionist

Mrs S Donaldson- Seclusion Room Supervisor

Mrs R Feenan- DT Technician
Mrs P Garrad – Principal’s PA/HR Administrator

Mr A Ginn- Safeguarding Manager

Mrs C Grahn – Library Supervisor

Mrs E Grant- DT Technician

Miss A Hughleigh- DT Technician

Miss J Jordan – Receptionist (MCA6)
Mr P Langley – Data Assistant
Mr K Marshall – Gardener

Mrs T Norman – Minibus Driver
Mr P Palmer – Minibus Driver
Mrs J Reay – Sixth Form Administrator (MCA6)
Mrs L Rolfe – Senior Science Technician
Ms E Sefton – Attendance Officer

Miss H Shepherd- Inclusion Room Supervisor
Mr P Streatfield – IT Network Manager
Mr D Todd – Design & Communication Team Leader
Mrs S Tuffs – Finance Assistant/ Uniform and Transport Coordinator
Mr P Welham – Minibus Driver
Mrs L Wyatt – Science Technician

COVER SUPERVISORS

Mrs N Chambers
Mrs S Gattlin
Mrs K Whiteway
Miss J Wright

CAREERS ADVISOR

Miss N Howe