Staff List

Academy Transformation Trust Chief Executive Officer: Debbie Clinton. Read full profile here.

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Miss Nicola Hood – Principal
Mr James Oxley – Vice Principal
Mr Richard Goodenough – Vice Principal (acting)
Mrs Katie Sanders-Pope – Director of Sixth Form
Mr Dave Barrett – Attendance Leader
Mr Mark Blenkin – Assistant Principal (Behaviour)
Mrs Carolyn Kerr – Assistant Principal (Achievement)
Miss Lynne McSloy -Safeguarding Leader / PREVENT Lead
Mr Marcus Skillern – Academy Manager

DESIGN & TECHNOLOGY

Mr Matthew Daniels – Faculty Leader
Mrs Susanne Peacock – Assistant Faculty Leader DT
Mrs Catherine Daniels

ART

Miss Chenelle Grant
Miss Natalie Moles-Smith

ENGLISH

Ms Christina Percy – Acting Faculty Leader
Dr Kathy Warren – Sixth Form Lead
Mr Anthony Fahy – Sixth Form Media
Mr Stephen Harvey
Mrs Emma Kireia
Miss Jessica Lourens
Miss Louise Medcalf
Mr Joe Mottershead
Miss Lucy Roe
Miss Kimberly Robson

DRAMA

Miss Rebecca Finbow – Subject Leader
Miss Kimberly Robson

MODERN FOREIGN LANGUAGES

Mr Alistair Hodgson – Faculty Leader
Ms Laura Bay – ATT Lead Practioner MFL
Mr Matthew Earll
Mrs Gaelle Kemp
Miss Emma Reason
Miss Yolanda Szuszman

MUSIC

Mrs Jane Sayer – Subject Leader
Mrs Susan Wright

HUMANITIES

HISTORY

Mrs Nicola Powling – Faculty Leader (Humanities)
Mrs Hannah Betts – Assistant Faculty Leader
Miss Racheal Harris

GEOGRAPHY

Mrs Kathryn Earll – Subject Leader
Mrs Bryony Billson

SOCIAL SCIENCES

Mr Andy Smith – Subject Leader
Mrs Amanda Briggs-Hunter
Mrs Micah Pendleton-Hicks
Mrs Katie Sanders-Pope

INFORMATION COMMUNICATION TECHNOLOGY/APPLIED VOCATIONAL

Mrs Lorna Willingham – Faculty Leader
Mr Martin Sexton – Subject Leader for Computer Science and STEM Co-ordinator
Mr Jonathan Kelly

BUSINESS STUDIES and HEALTH & SOCIAL CARE

Ms Marion Christoforou
Ms Carol Cooper
Mrs Lorna Willingham
Mrs Gillian Wilmshurst

MATHEMATICS

Mr Freddie Hughes – Faculty Leader
Miss Helen Robinson – Assistant Faculty Leader
Mrs Jill Smith – Sixth Form Lead
Mr Dave Barrett
Mr Peter Birch
Mr Dave Coombs
Mrs Carolyn Kerr
Miss Jenny Kortus
Mrs Diane Mantle
Mrs Bridget Roddy
Mr Rob Fenton – Maths Intervention Tutor

PHYSICAL EDUCATION

Mr Oliver Hughes – Faculty Leader
Miss Bethany Muttock – Assistant Faculty Leader
Mr Aaron Burt
Miss Annette Fisher
Mr Richard Goodenough
Miss Sarah McGahan
Miss Abbie Morley
Mr Joseph Uttridge
Miss Molly Wilson

SCIENCE

Mrs Rachael Ackland – Faculty Leader
Mrs Amanda Briggs Hunter – Assistant Faculty Leader and Subject Lead: Biology
Miss Victoria Southward – Subject Leader : Physics
Mrs Jenna Wetton – Sixth Form Sciences
Mr Karl Chubb
Mr Garth Collier
Miss Lisa Hill
Mrs Amy Holden
Mr John Manlow
Mr James Oxley

EAL

Mrs K Britton

STUDENT SUPPORT STAFF

LEARNING SUPPORT

Miss Rebecca Woods – Faculty Leader: Learning Support SENCO
Mrs H McMullan – Assistant SENCO
Mrs K Goff – Senior TA/Administrator
Mrs K Britton – HLTA English/EAL Co-ordinator
Mrs M Bowers
Mrs C Carter
Mrs S Carter
Mrs K Finnis
Miss K Grant
Mrs T Gravenor
Mrs J Lau
Mrs F Miranda
Miss T Oliveira
Mr D Stansbury – Apprentice Teaching Assistant
Mrs L Tapp
Mrs H Willis

PASTORAL SUPPORT

Miss N Taylor – Community Support Worker
Mrs S Williams – Learning Support Tutor
Dr B Mosely – Lead Clinical Psychologist
Dr A Woods – Clinical Psychologist

HOUSE SYSTEM

Miss Beth Muttock – House Leader  – Austen
Mr Craig Hunter – Student Support Officer – Austen
Mr Peter Birch – House Leader – Brunel
Mrs Carol Bugg – Student Support Officer – Brunel
Mr Ed Lowis – House Leader – Cavell
Mrs Jane Seaney – Student Support Officer – Cavell
Mr Stephen Harvey – House Leader – Newton
Mrs Sam Donaldson – Student Support Officer – Newton
Mrs S Wright – House Champion
Miss C Freeman – Pastoral Administrator

ASSOCIATE STAFF

Mr M Skillern – Academy Manager
Ms C Bailey – Exams Officer
Mrs K Carrington – Electronic Data Processing
Miss C Clarke – Secretary (Bury Road)
Ms K Croft – Senior Receptionist (Bury Road)
Mrs N Ellis – Receptionist
Mrs P Garrad – Principal’s PA/HR Administrator
Mr P Langley – Data Assistant
Mr K Marshall – Gardener
Mrs C Grahn – Library Supervisor
Mrs T Norman – Minibus Driver
Mr P Palmer – Minibus Driver
Mrs E Peachey – Seclusion Room Supervisor
Mrs J Reay – Sixth Form Administrator (MCA6)
Mrs L Rolfe – Senior Science Technician
Mrs E Sefton – Attendance Officer
Mr P Streatfield – IT Network Manager
Mr D Todd – Design & Communication Team Leader
Mrs S Tuffs – Finance Assistant/ Uniform and Transport Coordinator
Mr P Welham – Minibus Driver
Mrs K Cressell – Reprographics Assistant
Mrs L Wyatt – Science Technician

COVER SUPERVISORS

Mrs N Chambers
Mrs S Gattlin
Mrs K Whiteway
Miss J Wright

CAREERS ADVISOR

Miss N Howe