SENIOR LEADERSHIP TEAM
Miss Nicola Hood – Principal
Mr James Oxley – Head of Academy
Jenna Powell – Vice Principal Pastoral
Mrs Pam Garrad – Academy Manager
Mr Richard Goodenough – Assistant Principal Personal Development
Mrs Carolyn Kerr – Assistant Principal ITT
Miss Lynne McSloy – Designated Safeguarding Lead
Mrs Nicola Powling – Teaching & Learning Lead
Mr Andy Smith – Assistant Sixth Form Lead
Mrs Jenna Wetton – Assistant Sixth Form Lead
Mrs Lorna Willingham – Inclusion Lead
DESIGN & TECHNOLOGY
Mr Matthew Daniels – Faculty Leader
Mrs Susanne Peacock – Assistant Faculty Leader DT
Miss Lauren Stirges
ART
Miss Natalie Moles-Smith – Subject Lead
Miss Chloe Pitcher
Miss Lauren Stirges
ENGLISH
Ms Christina Percy – Faculty Leader
Rachel Brown
Miss Jenni Clark
Mr Anthony Fahy
Miss Georgia Goddard
Mr Stephen Harvey
Mrs Emma Kireia
Miss Jessica Lourens
Miss Louise Medcalf
Mr Joe Mottershead
Ms Lynn Rogers
Miss Kimberly Robson
Miss Lucy Roe
HUMANITIES
HISTORY
Mrs Hannah Betts – Faculty Leader
Ms Wendy Boag
Mr Jason Haden
Miss Racheal Harris – Assistant Faculty Leader
Mr Luke Higginson
Miss Nicola Hood
Mr Benjamin Kennedy
Miss Emma Lewis
Mr Ed Lowis
Mrs Nicola Powling
GEOGRAPHY
Mrs Bryony Billson – Assistant Faculty Leader
Mrs Kathryn Earll
Rachel Purdy
SOCIAL SCIENCES
Mr Andy Smith – Faculty Leader
Mrs Amanda Briggs-Hunter
Miss Emily Lavender
MATHEMATICS
Mr Freddie Ridley-Hughes – Faculty Leader
Mr Gregory Carter – Assistant Faculty Lead
Mrs Jill Smith – Sixth Form Lead
Mr Dave Barrett
Mr Peter Birch
Mr Andrew Fuller
Mrs Carolyn Kerr
Mrs Diane Mantle
Mr Fergus McCoig
Miss Helen Robinson
Miss Sally Robinson
Mrs Bridget Roddy
Mr OJ Smith
MODERN FOREIGN LANGUAGES
Miss Yolanda Szuszman – Faculty Leader
Ms Julie Domange
Ms Camelia Mihaescu
MUSIC AND DRAMA
MUSIC
Mrs Jane Sayer – Faculty Leader
Mr David Aves
Mrs Susan Wright
Mr James Cheal
DRAMA
Miss Rebecca Finbow – Subject Leader
BUSINESS STUDIES, HEALTH AND SOCIAL AND COMPUTING
BUSINESS, HEALTH & COMPUTING
Mr Martin Sexton – Faculty Leader
Mrs Gillian Wilmshurst – Assistant Faculty Leader
Mr Jonathan Kelly
Ms Catharine Waddilove
Mrs Lorna Willingham
PHYSICAL EDUCATION
Miss Bethany Muttock – Faculty Leader
Miss Sarah McGahan– Assistant Faculty Leader
Mr Aaron Burt
Mr Edward Cussons
Miss Annette Fisher
Mr Richard Goodenough
Megan Holland
Miss Abbie Morley
Mr Ben Scully
Mr Noel Taylor-Freeman
Mr Ashley Waterson
Mr Daniel Weeks
Miss Molly Wilson
SCIENCE
Mrs Amanda Briggs Hunter – Faculty Leader
Mrs Victoria Goulding – Assistant Faculty Leader
Miss Robyn Booth – Assistant Faculty Leader
Miss Emily Bird
Miss Claire Davies
Mrs Jenna Wetton – Assistant Faculty Leader: KS5
Mr Karl Chubb
Mr Michael Croxford
Miss Lisa Hill
Dr Jeanette Hobbs
Mrs Amy Holden
Mr John Manlow
Mr James Oxley
Miss Billie Sutterby
SKL
Mr Richard Goodenough
Miss Annette Fisher
EAL
STUDENT SUPPORT STAFF
LEARNING SUPPORT
Miss Sarah McGahan – SENCO
Miss Rebecca Woods – Assistant SENCO
Mrs Helen McMullan – Assistant SENCO
Mrs Katherine Britton – HLTA English/EAL Co-ordinator
Mrs Carole Carter
Miss Gabby Ford
Mia Gould
Miss Liz Golding
Mrs Rebecca Hook
Miss Roxanne Hosier
Mrs Ayisha Jones-Clarke
Mrs Jennie Lau
Mrs Fiona Miranda
Mrs Vanessa Nash
Miss Hannah Shaw
Mr Jack Tuffs
Miss Victoria White
Miss Hannah Willis
Mr Andy Wright
Miss Kelsey Yeates
PASTORAL SUPPORT
Miss Nikki Taylor – Community Support Worker
HOUSE SYSTEM
Miss Sarah McGahan– House Leader – Austen
Mrs Sam Carter – Student Support Officer – Austen
Mr Peter Birch – House Leader – Brunel
Mrs Carol Bugg – Student Support Officer – Brunel
Miss Rebecca Finbow – House Leader – Cavell
Mrs Jane Seaney – Student Support Officer – Cavell
Mr Ed Lowis – House Leader – Newton
Mrs Lisa Grant – Student Support Officer – Newton
Mr Aaron Burt – House Leader – Seacole
Mrs Kristy Chaplin – Student Support Officer – Seacole
Mr Craig Hunter – Student Support Officer – Inclusion
Miss Louise Rubie – Student Support Officer – Inclusion
Miss Claire Freeman – Pastoral Administrator
OPERATIONAL STAFF
Mrs M Bowers – Admin Assistant
Mrs C Brown – Exams Officer
Mrs K Carrington – Data Administrator
Miss C Clarke – Secretary
Mrs K Cressell – Reprographics Assistant
Miss K Croft – Principals PA / Safeguarding Administrator
Miss C Duarte – Receptionist
Mrs T Evans – DT & Art Technician
Mrs R Feenan- DT Technician
Mrs S Gattlin – DT/Food Instructor
Mr A Ginn- Safeguarding Manager
Mrs C Grahn – Library Supervisor
Mrs J Hines – Attendance Assistant
Mr T Jones – IT Technician
Mrs J Johnson – Community Support Officer
Mrs G King – Attendance Officer
Mrs S Lamont – Finance Administrator
Mr P Langford – Data Manager
Mr P Langley – Data Assistant
Mr C Leach – Office Manager
Mrs N Chambers – Inclusion manager
Mrs T Norman – Minibus Driver
Mrs I Payne – DT/Food Technician
Mrs J Reay – Sixth Form Administrator (MCA6)
Miss S Rogers – Home Visit Co-Ordinator
Mrs L Rolfe – Senior Science Technician
Mrs S Ryan – Site Supervisor
Mrs S Salamon – DT/Food Technician
Mrs T Sharley – KS5 SSO
Mrs N Slack – HR Administrator
Mr M Southgate – IT Technician
Mr P Streatfield – Network Manager
Mr D Taylor-Balls – Mini Bus Driver
Mr D Todd – Design & Communication Team Leader
Mrs L Wyatt – Science Technician
COVER SUPERVISORS
Ms K Lemiesz
CAREERS ADVISOR
Miss N Howe